Kobieta przykryta kocem kaszle zasłaniając usta ręką

Lek na kaszel mokry

Lek na kaszel mokry

Często w reklamach słyszysz o kaszlu mokrym oraz suchym, ale nie zawsze jest wytłumaczone czym różni się dany kaszel oraz dlaczego w przypadku kaszlu mokrego należy stosować leki wykrztuśne lub mukolityczne. Jest to bardzo ważne, szczególnie jeżeli zastanawiasz się jak zwalczyć mokry kaszel. Sprawdź, jakie są różnice oraz dowiedz się jaki jest skuteczny lek na kaszel mokry.

Czym jest kaszel mokry?

W przypadku kaszlu suchego przy każdorazowym odchrząkiwaniu czujemy pieczenie w gardle i tchawicy oraz ból, a niekiedy również uczucie łaskotania. Jednak nie wyczuwamy żadnej wydzieliny. Kaszel suchy często jest męczący i występuje w formie drażniących, niekiedy długich ataków, wywołujących łzawienie oczu. Jeśli przyczyną jest infekcja dróg oddechowych, suchy kaszel po kilku dniach zmienia się w mokry kaszel.

Kaszel mokry, w przeciwieństwie do suchego jest produktywny. Jego celem jest oczyszczenie oskrzeli z wydzieliny produkowanej między innymi w przypadku kontaktu z czynnikami drażniącymi (odkrztuszaną wydzielinę nazywa się fachowo plwociną), dlatego w leczeniu wykorzystywane są leki wykrztuśne i mukolityczne. Wspierają one proces usuwania wydzieliny z dróg oddechowych oraz nie biorą udziału w blokowaniu występowania odruchu kaszlu. Mokry kaszel może mieć wiele przyczyn m.in.

Zapalenie górnych dróg oddechowych;

Zapalenie dolnych dróg oddechowych;

Alergie;

POChP;

Gruźlica;

Mukowiscydoza.

Ponieważ mokry kaszel może być również wywołany przez poważne choroby, w żadnym wypadku nie należy go bagatelizować i w razie potrzeby trzeba skonsultować się z lekarzem.

Jak leczyć mokry kaszel?

Wiele osób zastanawia się co na kaszel mokry podać i dowiaduje się, że w takim wypadku stosowane są właśnie leki wykrztuśne. Warto je stosować nawet jeżeli kaszel nie wydaje się bardzo uciążliwy również po to, żeby np. hamować rozwijający się stan zapalny. Stan zapalny wywołany jest przez wirusy lub bakterie, i aby się ich pozbyć organizm produkuje nadmiar wydzieliny, której zadaniem jest właśnie ich usunięcie. Szybkie usunięcie z organizmu drobnoustrojów znajdujących się w wydzielinie hamuje rozprzestrzenianie się infekcji. Można też zaobserwować inne objawy świadczące o stanie zapalnym, np. uczucie duszności, czy obrzęk.

Leki wykrztuśne – mechanizm działania

Leki wykrztuśne mogą działać na dwa sposoby.

Drażnienie błony śluzowej i oskrzeli – leki na kaszel mokry drażniące śluzówkę będą powodować zwiększenie produkcji płynnej wydzieliny oraz ułatwią jej transport, co bezpośrednio przekłada się na oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.

Zmniejszenie lepkości oraz gęstości (rozrzedzenie) wydzieliny śluzowej poprzez rozrywanie mostków dwusiarczkowych w mukoproteinach – przykładem takich preparatów są środki mukolityczne, które stosuje się w zapaleniu oskrzeli z gęstą wydzieliną, rozstrzeniu oskrzeli, mukowiscydozie, zapaleniu ucha środkowego czy zapaleniu krtani1.

Warto wiedzieć, że na polskim rynku dostępny jest już lek Soledum® forte – kompleksowe rozwiązanie w leczeniu chorób dróg oddechowych. Korzystnie wpływa na układ śluzowo-rzęskowy ułatwiając transport oraz usuwanie zalegającego śluzu. Co ważne, działa również przeciwzapalnie w drogach oddechowych i hamuje produkcję nadmiaru wydzieliny ułatwiając oddychanie. Badania kliniczne pokazują, że już po 4 dniach stosowania Soledum® forte istotnie zmniejsza częstotliwość napadów kaszlu2, a kaszel jest objawem uciążliwym i utrzymuje się najdłużej z wszystkich objawów związanych z infekcjami dróg oddechowych. Soledum® forte w dawkach zalecanych przez producenta3 nie wchodzi w interakcje z innymi lekami i ma bezpieczny profil działania.

Kiedy pilnie zgłosić się do lekarza?

Pomimo tego, że kaszel jest dość częstym symptomem, to w niektórych sytuacjach należy niezwłocznie poprosić o pomoc specjalistę. Jeżeli w kaszlu zauważysz jeden z poniższych objawów, pilnie zgłoś się do lekarza:

Kaszel połączony z odkrztuszaniem różowej, pieniącej się wydzieliny oraz uczucie silnej duszności, które może powodować sinicę (zasinienie), szczególnie na twarzy, wargach, palcach rąk i nóg. Taki kaszel może być spowodowany obrzękiem płuc.

Kaszel wraz z nasilającą się dusznością, ze słyszalnymi świstami, które będą ustępować w czasie. Może to wskazywać na ciężki atak astmy.

Kaszel będący następstwem zachłyśnięcia się ciałem obcym, szczególnie jeżeli kaszel nie powoduje usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych, a duszność się nasila.

Kaszel powodujący utratę przytomności.

Kaszel z odkrztuszaniem krwi4.

Kaszel nie zawsze musi być groźny, natomiast jeśli nie przechodzi lub pojawią się niepokojące objawy opisane powyżej, to pamiętajmy aby skonsultować się z lekarzem. Wizyta nie zajmie nam wiele czasu, a pozwoli upewnić się, czy kaszel nie jest objawem poważniejszego schorzenia.

 

 

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.

sol01.2022.02

1. Wykłady z Farmakologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/struktura/farmacja/farmakologia/IIDietetyka_Leki_ukl_oddech.pdf)

2. Na podstawie badania klinicznego, 1,8-cyneol doprowadził do znaczącego zmniejszenia napadów kaszlu produktywnego po 4 dniach (p < 0,0001).J. Fischer, U. Dethlefsen, 2013, Efficacy of cyneole in patients suffering from acute bronchitis: a placebo-controlled double-blind trial

3. Na podst. ChPL Soledum® forte; Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: stosować 1 kapsułkę 3 razy na dobę nie dłużej niż tydzień (chyba że lekarz zaleci inaczej).

4. Medycyna praktyczna dla pacjentów. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel

Soledum® forte, kapsułki dojelitowe, miękkie. Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg 1,8- cyneolu (Cineolum). Wskazania do stosowania: Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Leczenie wspomagające w zapalnych chorobach dróg oddechowych. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz również: