chora kobieta owinięta kocem

Czym jest stan zapalny

Stan zapalny to reakcja obronna organizmu na tzw. czynniki drażniące. Uruchamia działania układu odpornościowego, który usuwając zagrożenie, chroni nas przed chorobą. Trwa od kilku dni do kilku tygodni.
Zbyt intensywne, długotrwałe objawy procesu zapalnego utrudniają funkcjonowanie i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Warto je hamować, by zapobiec leczeniu przewlekłego stanu zapalnego i odzyskać pełnię sił.

PRZYCZYNY STANU ZAPALNEGO

Najczęściej wywołuje go czynnik zewnętrzny, czyli chorobotwórcze drobnoustroje, wirusy oraz bakterie przedostające się do organizmu. Rzadziej przyczyną jest czynnik wewnętrzny w organizmie.
Objawy stanu zapalnego
● Ból
● Wzrost temperatury ciała
● Zaczerwienienie
● Nadprodukcja gęstej, lepkiej wydzieliny
● Duszność

PRZEBIEG STANU ZAPALNEGO

Stan zapalny rozwija się automatycznie, gdy organizm rozpozna zagrożenie. Obserwujemy wówczas podniesienie temperatury ciała, ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu uszkodzonych komórek lub tkanek. W układzie oddechowym pojawia się gęsta lepka wydzielina, której zadaniem jest pozbycie się z organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych.

ETAPY PRZEBIEGU STANU ZAPALNEGO

1. Rozpoznanie czynnika drażniącego (zagrożenia)
2. Uruchomienie jego eliminacji
3. Wygaszenie odpowiedzi organizmu i zanik objawów
Jeśli proces zapalny przechodzi w stan przewlekły i trwa dłużej niż 8 tygodni, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

LECZENIE STANU ZAPALNEGO

Polega na łagodzeniu uciążliwych objawów, takich jak ból, gorączka, obrzęk, zaczerwienienie, nadprodukcja wydzieliny, zwykle za pomocą preparatów hamujących powstawanie tzw. mediatorów stanu zapalnego czyli substancji wywołujących te objawy.

Powyższe informacje stanowią ogólną wiedzę dotyczącą takich schorzeń jak zapalenie zatok i objawów schorzeń dolnych dróg oddechowych takich jak kaszel mokry, nie zastępują porady lekarskiej oraz nie stanowią o wskazaniach do stosowania dla leku Soledum® forte.

Zobacz również: