Kaszel jest fizjologicznym odruchem o charakterze obronnym, który służy oczyszczeniu dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny, pyłów, gazów i/lub ciał obcych. W zależności od wykrztuszania plwociny, kaszel można podzielić na suchy i mokry.
KASZEL SUCHY
Początkowo ma charakter suchy, a następnie ewoluuje, najczęściej w kierunku kaszlu mokrego. Zwykle utrzymuje się do dwóch tygodni. Często pojawia się jako pierwszy objaw infekcji wirusowej. Jest szczególnie dokuczliwy nocą, przerywa sen, powoduje drapanie w gardle.
KASZEL MOKRY
Kaszel mokry (produktywny) zwykle jest następstwem kaszlu suchego. Charakteryzuje się odkrztuszaniem zbierającej się plwociny. Nie ma charakteru napadowego (czyli takiego, który cechuje się nagłym, wyczerpującym dla chorego atakiem odkrztuszania). Zarówno u dzieci, jak i dorosłych przyczyną mokrego kaszlu są wywoływane przez wirusy lub bakterie infekcje górnych dróg oddechowych (czyli nosa i zatok, gardła, krtani) i/lub dolnych dróg oddechowych (tchawica, oskrzela, płuca).
Przyczyną mokrego kaszlu mogą być także stany wymagające szybkiego i ukierunkowanego leczenia przyczynowego, np.: ciało obce w drogach oddechowych, czy kontakt z substancjami toksycznymi dla płuc, takimi jak np.: dym tytoniowy, perfumy, zanieczyszczenia powietrza.
ROZRZEDZANIE WYDZIELINY W KASZLU MOKRYM
W leczeniu kaszlu mokrego zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe – leki wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę poprawiając jej odkrztuszanie i usuwanie. Warto podawać leki działające również przeciwzapalnie, bo hamują wydzielanie śluzu i łagodzą uporczywe objawy takie jak ból, gorączka, obrzęk. Stymulują także mechanizm oczyszczania śluzowo-rzęskowego, zwiększając częstość uderzeń rzęsek, a tym samym poprawiając samooczyszczanie się dróg oddechowych z wydzieliny. W miarę możliwości należy nawilżać powietrze, oklepywać klatkę piersiową, a w przypadkach uzasadnionych odsysać wydzielinę.
Powyższe informacje stanowią ogólną wiedzę dotyczącą takich schorzeń jak zapalenie zatok i objawów schorzeń dolnych dróg oddechowych takich jak kaszel mokry, nie zastępują porady lekarskiej oraz nie stanowią o wskazaniach do stosowania dla leku Soledum® forte.