Nieleczone infekcje górnych dróg oddechowych w rezultacie prowadzić mogą do zapalenia zatok. Ciągły katar czy ból głowy odczuwalny zwłaszcza przy pochylaniu, to tylko niektóre z objawów, jakie dawać mogą zatoki. Choroba ta jest dość częstym zjawiskiem, ale nie można jej lekceważyć. Główną przyczyną problemów z zatokami są zazwyczaj wirusy, bakterie oraz grzyby. Istnieje jednak pewna zależność, według której na zapalenie zatok narażone są osoby ze stałymi problemami z niedrożnością nosa. Nieleczone zatoki mogą być przyczyną innych, poważniejszych schorzeń, w efekcie czego uszkodzeniu może ulec wzrok, a w skrajnych przypadkach również mózg.
DLACZEGO WARTO DBAĆ O ZATOKI?
Zadaniem zatok jest wytwarzanie niewielkiej ilości wydzieliny, która jest niezbędna do nawilżania i oczyszczania powietrza, jakie wdychamy nosem1. Niezależnie od temperatury na zewnątrz, powietrze, jakie wdychamy nosem jest nawilżane i ogrzewane do temperatury około 34 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć, że w ciągu doby zatoki oczyszczają ponad 10 tysięcy litrów powietrza. W wyniku osłabienia organizmu lub z powodu wysuszonego powietrza wydzielina, jaką produkują, zaczyna się wysuszać. W efekcie pojawia się nieżyt nosa objawiający się wyciekiem nadmiaru wydzieliny w celu pozbycia się patogenów. Dolegliwości te występują zazwyczaj sezonowo, w okresie jesienno – zimowym, kiedy to mroźne i suche powietrze negatywnie oddziałuje na błonę śluzową nosa. Troska o zatoki jest niezwykle ważna, gdyż pełnią one istotne funkcje w organizmie.
JAKIE SĄ OBJAWY ZAPALENIA ZATOK?
Ból głowy, drapanie w gardle czy podwyższona temperatura to symptomy często kojarzone z przeziębieniem. Jeśli zmagamy się właśnie z takimi objawami, warto zachować czujność, gdyż być może problemem są zatoki. Prawdopodobieństwo zwiększa się, kiedy owe sygnały występują sezonowo. W zależności od rodzaju zapalenia zatok objawy mogą się nieco różnić pomiędzy sobą. Umiejscawiając ból, możemy dość trafnie wytypować, które zatoki wymagają leczenia. Zatoki szczękowe charakteryzuje ból poniżej oczu oraz w okolicy kości policzkowych. Kiedy zmagamy się z bólem zlokalizowanym nad oczami, bólem okolicy czołowej i okolic twarzy, czy też bólem podczas pochylania się, najprawdopodobniej problemem są zatoki czołowe. Ból między oczami lub u nasady nosa związany jest z zatokami sitowymi, zaś ten zlokalizowany w oczodołach i w tylnej części głowy sygnalizuje zapalenie zatok klinowych. Prócz bólu, zapalenie zatok objawiać się może także spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, które powodować może łaskotanie, a w efekcie kasłanie. Podczas zapalenia zatok z nosa sączyć może się ropna wydzielina, a także często mamy do czynienia z zatkanym nosem i brakiem węchu. Nieleczone, a także niewłaściwie leczone zapalenie zatok skutkować może przejściem ze stanu ostrego w przewlekły.
JAK LECZYĆ ZAPALENIE ZATOK?
Leczenie zatok od lat budzi kontrowersje. Przez bardzo długi okres czasu praktykowano leczenie poprzez inhalacje, a także nagrzewanie specjalnymi lampami. Jeśli objawy, z jakimi się mierzymy, wskazywać mogą na zapalenie zatok, warto skonsultować to z lekarzem. Należy również w miarę możliwości szybko zareagować i zastosować odpowiednie leczenie. Na rynku dostępne są leki na zapalenie zatok. Jednym z nich jest Soledum® forte. Preparat działa kompleksowo: nie tylko hamuje nadprodukcję gęstej, lepkiej i trudnej do odkrztuszenia wydzieliny, wspiera mechanizm samooczyszczania dróg oddechowych (czyli stymuluje klirens śluzowo-rzęskowy) ale również działa przeciwzapalnie. Znacznie przyspiesza to proces leczenia. Badania kliniczne dowodzą, że widoczne efekty można odczuć już po 4 dniach kuracji. Soledum® forte składa się z czystego cyneolu, który jest składnikiem olejku eukaliptusowego, ma potwierdzone w licznych badaniach działanie. Soledum® forte ma korzystny profil bezpieczeństwa i w dawkach rekomendowanych przez producenta nie stwierdzono interakcji z innymi produktami leczniczymi. W Niemczech lek jest dostępny od ponad 20 lat, dzięki czemu posiada dobrze udokumentowane działanie. Soledum® forte ma formę wygodnej do połknięcia kapsułki, która odpowiada jednej dawce leku. Jak w przypadku każdego leczenia ważna jest regularność stosowania, a także popicie leku odpowiednią ilością chłodnej wody. Lek może być stosowany przez dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Zdarza się, że mimo troski o zatoki, dopada nas problem z ich zapaleniem. W takich sytuacjach najważniejsza jest szybka reakcja. Tylko zastosowanie leczenia w odpowiednim momencie, pozwala złagodzić przebieg choroby, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko groźnych powikłań. Jeśli Twoje samopoczucie wskazuje na problemy z zatokami, nie zwlekaj. Wybierz preparat, który pomoże Ci znów oddychać swobodnie.
1https://www.chorezatoki.pl/chore-zatoki/objawy-chorob-zatok/
Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy utrzymują się mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
sol04.2021.02