Zbliżenie na twarz kobiety, która trzyma dłonie na nasadzie nosa

Czego objawem może być kaszel mokry?

Z fizjologicznego punktu widzenia kaszel jest odruchem obronnym, mającym na celu usunięcie z dróg oddechowych czynników drażniących (np. zalegającej wydzieliny, patogenów, ciała obcego), lub objawem chorobowym spowodowanym pobudzeniem któregoś z elementów odruchu kaszlowego. Kaszel mokry jest jednym z głównych objawów infekcji dolnych dróg oddechowych. To właśnie dzięki niemu możliwe jest odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Kiedy uporczywy mokry kaszel może być niepokojący? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.

MOKRY KASZEL PRZYCZYNY

Spośród najczęściej występujących przyczyn mokrego kaszlu wyróżnia się infekcje układu oddechowego, takie jak:

  • przeziębienie
  • grypa
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie gardła.
  • zapalenie płuc.

Męczący mokry kaszel występuje również w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz przy innych poważnych chorobach jak na przykład mukowiscydoza.

MOKRY DUSZĄCY KASZEL

Wydzielina, która jest odkrztuszana w kaszlu mokrym, może mieć różne zabarwienie, które niekoniecznie świadczy o podłożu etiologicznym infekcji. Chociaż bardzo często można spotkać się z opinią, że odpowiedni kolor śluzu wskazuje na chorobę wywołaną przez wirusy lub bakterie, to w rzeczywistości zależy to od zupełnie innych czynników:

· kolor zielony – zazwyczaj spowodowany jest reakcją krwinek białych, znajdujących się w śluzie, na patogen lub ciało obce. Rozpoczynają one reakcję obronną, w trakcie której wydzielają enzymy zawierające w swoim składzie żelazo odpowiadające za specyficzny kolor1.

· kolor żółty – spowodowany jest zastojem wydzieliny (przeważnie podczas snu) w drogach oddechowych. Śluz produkowany jest naturalnie w organizmie i jeżeli w ciągu nocy dojdzie do jego nadprodukcji oraz nie zostanie on usunięty, to następnego dnia może mieć ciemniejszy kolor wchodzący w odcienie żółtego lub zielonego.

Kolor wydzieliny jest więc dużo bardziej skomplikowaną sprawą, jednak nie jest objawem patognomonicznym. Oznacza to, że na jego podstawie nie można ostatecznie zweryfikować podłoża choroby, czy jest ona wywołana bakteriami, wirusami, czy grzybami. Ważne jest, by nie zignorować pierwszych objawów i nie dopuścić do rozwoju infekcji. Dobrym sposobem na walkę z mokrym kaszlem może być stosowanie leków wykrztuśnych dostępnych w aptece bez recepty, które działają również przeciwzapalnie w drogach oddechowych oraz ograniczają nadprodukcję wydzieliny. Tak działa Soledum® forte, którego dodatkowym atutem jest bezpieczny profil działania oraz brak interakcji z innymi lekami.

OBJAWY MOKREGO KASZLU

W przebiegu kaszlu mokrego następuje charakterystyczne odkrztuszanie plwociny, które jest efektem podrażnienia receptorów nerwowych przełyku. Mokry kaszel jest częstym objawem towarzyszącym wielu chorobom dróg oddechowych. Czasami mokry kaszel może powodować ból w klatce piersiowej czy duszności. Kiedy wydzieliny jest bardzo dużo i nie można poradzić sobie z jej odkrztuszaniem, mogą pojawić się także nudności i wymioty. Dzieje się tak szczególnie u dzieci, które połykają nagromadzoną wydzielinę, w następstwie czego dochodzi do podrażnienia żołądka i wymiotów2.

DŁUGO UTRZYMUJĄCY SIĘ MOKRY KASZEL – CO ROBIĆ?

Kaszel mokry w zależności od rodzaju infekcji powinien minąć przed upływem 8 tygodni. Jeśli jednak objawy pomimo upływu tego czasu nie ustępują, mówimy o przewlekłym mokrym kaszlu, z którym koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Za intensywny kaszel odpowiadają przede wszystkim infekcje dolnych dróg oddechowych. Należy pamiętać o tym, że mokry kaszel może być również objawem niepokojących schorzeń, jak rozstrzenie oskrzeli. Długo utrzymujący się kaszel mokry może być też spowodowany przewlekłym zapaleniem zatok, kiedy wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła (jest to jeden z wielu objawów) oraz przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli związanym z paleniem papierosów.

PRZEWLEKŁY MOKRY KASZEL U DOROSŁYCH – JAK LECZYĆ?

Leczenie przewlekłego kaszlu mokrego związane jest z przyczyną jego wystąpienia. Najlepiej, jeśli pacjent uda się do lekarza, który przeprowadzi wywiad i badanie lekarskie. Czasami konieczne może okazać się wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej czy RTG, spirometrii bądź nawet testów alergicznych. Leczenie ma na celu nie tylko ulżenie pacjentowi w przykrych dolegliwościach, ale przede wszystkim usunięcie ich przyczyny. Możliwym podłożem występowania przewlekłego mokrego kaszlu może być utrzymująca się długotrwała infekcja dróg oddechowych, np. krztusiec albo gruźlica. Kaszel nie zawsze musi być groźny, natomiast jeśli nie przechodzi po 8 tygodniach, to pamiętajmy, aby koniecznie skonsultować się z lekarzem. Wizyta nie zajmie nam zbyt wielu czasu, a pozwoli sprawdzić, czy niemijający kaszel nie jest objawem poważniejszego schorzenia.

 

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.

  1. Bolechowski F., Podstawy ogólnej diagnostyki klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1982.
  2. Pietrzyk J. J. (red.), Wybrane zagadnienia z pediatrii, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2005.

 

Soledum forte, kapsułki dojelitowe, miękkie. Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg cyneolu (Cineolum). Wskazania do stosowania: Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Przeciwwskazania: Nie należy Stosować Soledum forte u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na cyneol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w przypadku występowania krztuśca lub pseudo-krztuśca, u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz również: