Zapalenie zatok jest spowodowane głównie poprzez zakażenie wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Zakażenie bakteryjne lub grzybicze występuje rzadziej. Niedoleczone, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych lub nawet próchnica zębów wspierają rozwój zakażenia.
W infekcji zatok stan zapalny powoduje wytwarzanie gęstej, lepkiej wydzieliny oraz obrzęk błony śluzowej, która wyściela zatoki. Ujście zatok zostaje zablokowane i gromadzi się w nich trudna do usunięcia wydzielina powodująca ból okolicy czołowej, okolic twarzy, czy ból podczas pochylania się. Gdy wydzielina spływa po tylnych ściankach gardła, może wywołać kaszel oraz obrzęk i zaczerwienienie gardła. Wyróżniamy zapalenie ostre, podostre i przewlekłe – w zależności od czasu trwania.
W większości przypadków utrzymuje się od 7 do 10 dni, w postaci przewlekłej od 4 do 8 tygodni. Przewlekłe zapalenie zatok wymaga specjalistycznego leczenia.
OBJAWY ZAPALENIA ZATOK
- Ból okolicy czołowej i podczas pochylania się
- Zatkany nos i trudności z oddychaniem
- Gęsta, zielonożółta wydzielina z nosa
- Wysoka temperatura > 38°C
- Zaczerwienienie gardła
- Katar, który może wywołać kaszel
- Obrzęk tkanek miękkich
Powyższe informacje stanowią ogólną wiedzę dotyczącą takich schorzeń jak zapalenie zatok i objawów schorzeń dolnych dróg oddechowych takich jak kaszel mokry, nie zastępują porady lekarskiej oraz nie stanowią o wskazaniach do stosowania dla leku Soledum® forte.