Zapalenie zatok to bardzo uciążliwa dolegliwość. Może wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie. To schorzenie, które pojawia się u osób bez względu na wiek. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, ponieważ zaniedbanie choroby może zakończyć się groźnymi powikłaniami. Jaka jest przyczyna zapalenia zatok i jak leczyć zapalenie zatok?
ZATOKI – CHARAKTERYSTYKA
Zatoki mają wygląd jam wypełnionych powietrzem. Znajdują się w kościach twarzoczaszki i są połączone z jamą nosową. Zatoki są podzielone na cztery rodzaje: klinowe, sitowe, szczękowe i czołowe. Wyściela je błona śluzowa, która wytwarza wydzielinę śluzową i jest barierą ochronną, m.in. przed czynnikami infekcyjnymi ze środowiska zewnętrznego. Zatoki przynosowe pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze. Ponadto pełnią funkcję fonetyczną oraz ochronną dla mózgoczaszki, wyrównując ciśnienie podczas gwałtownych jego zmian. Nos oraz zatoki pełnią rolę bariery immunologicznej. Chronią organizm przed wnikaniem alergenów, wirusów oraz bakterii. Dla prawidłowego funkcjonowania konieczne jest zapewnienie ich drożności1.
ZAPALENIE ZATOK – PRZYCZYNY
Zapalenie zatok to schorzenie, które występuje niezależnie od pory roku. Chorobom zatok sprzyjają zmienne warunki klimatyczne, duże różnice temperatur oraz mała wilgotność powietrza. Stan zapalny zatok często doskwiera nam w okresie jesienno-zimowym. Przyczyną jest długie przebywanie na mrozie lub przy silnym wietrze. W okresie letnim choroby zatok mogą powodować klimatyzatory. Częste zapalenie zatok wywołują również patogeny. Choroby zatok są niekiedy konsekwencją dawnych infekcji gardła lub nosa, które nie zostały doleczone2. Inne czynniki powodujące zapalenie zatok to:
- Wady anatomiczne budowy nosa, np. skrzywienie przegrody nosowej,
- Stany zapalne zębów,
- Polipy lub guzy nowotworowe,
- Choroby towarzyszące, np. mukowiscydoza,
- Refluks krtaniowo-gardłowy lub refluks przełyku,
- Zaburzenia odporności,
- Przebywanie w zanieczyszczonym otoczeniu, np. dymie tytoniowym lub pyle,
- Niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
- Infekcja zatok pojawia się także po urazach mechanicznych, np. uderzeniu w głowę lub uszkodzeniu zatoki w trakcie zabiegu stomatologicznego3.
ZAPALENIE ZATOK – OBJAWY
Głównym objawem zapalenia zatok jest jednostajny ból głowy. Nasila się rano lub w trakcie zmiany pozycji, np. podczas pochylania się. Towarzyszy temu uczucie zatkania nosa oraz pojawienie się wydzieliny. Dodatkowymi objawami są ból, obrzęk, ucisk oraz tkliwość w okolicy oczu, czoła, policzków i zębów, a także zaburzony węch. Dodatkowo może pojawić się stan podgorączkowy oraz kaszel. Ostre zapalenie zatok przeciętnie trwa 2 tygodnie4. Jeżeli dolegliwość utrzymuje się co najmniej 4 tygodnie mamy do czynienia z zapaleniem podostrym, natomiast w przypadku objawów trwających 12 tygodni lub więcej z przewlekłym zapaleniem zatok.
ZAPALENIE ZATOK – LECZENIE
Co na zapalenie zatok? Przy rozpoznaniu zapalenia zatok można stosować domowe metody, które przyniosą ulgę. Warto sięgnąć również po leki bez recepty. Jeżeli objawy nie ustępują lub się nasilają, należy umówić się na wizytę u lekarza.
W trakcie choroby należy odpoczywać oraz nawadniać organizm. W przypadku domowych metod leczenia można stosować np.:
- Nebulizację z solą fizjologiczną,
- Masowanie zatok,
- Inhalacje z użyciem olejków eterycznych,
- Nawilżanie błony śluzowej wodą morską lub roztworem soli fizjologicznej,
- Płukanie zatok,
- Ciepłe okłady5.
JAK WYLECZYĆ ZATOKI?
Najlepszym rozwiązaniem będzie terapia prowadzona kompleksowo. Na początek, w celu uzyskania szybkiego efektu należy zażyć leki obkurczające błonę śluzową nosa i zatok – sympatykomimetyki, np. ksylometazolinę z deksopantenolem, bądź niesteroidowe leki przeciwzapalne, przykładowo ibuprofen z pseudoefedryną. Pomogą one szybko udrożnić nos i zatoki. Nie wolno jednak zapominać o długofalowo działających lekach przeciwzapalnych, które zapobiegną zapaleniu przewlekłemu. Tutaj dobrze sprawdzi się lek zawierający 1,8-cyneol, Soledum® forte. Działa przeciwzapalnie w drogach oddechowych, ogranicza nadmierne wydzielanie śluzu i wspiera oczyszczanie zatok. W przypadku nasilenia się objawów lub wystąpienia gorączki konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Należy zaznaczyć, że leczenie nie powinno skończyć się w momencie ustąpienia objawów, tylko wtedy, kiedy tak zadecyduje lekarz, ponieważ błona śluzowa musi dojść do prawidłowego stanu.
Zapalenie zatok zwykle mija szybko, jednak jest mocno uciążliwe, dlatego nie należy zaniedbywać choroby. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów, warto od razu wdrożyć leczenie, zastosować leki obkurczające błonę śluzową nosa oraz leki przeciwzapalne. Przyniosą one ulgę i mogą przyspieszyć powrót do zdrowia.
Soledum® forte, kapsułki dojelitowe, miękkie. Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg cyneolu (Cineolum). Wskazania do stosowania: Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Przeciwwskazania: Nie należy stosować Soledum forte u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na cyneol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w przypadku występowania krztuśca lub pseudo-krztuśca, u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
nasic®, (0,1 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum).Wskazania: Produkt leczniczy nasic® jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 6 lat. Produkt leczniczy nasic® zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
sol01.2022.03
1. Chirurgia zatok przynosowych dostępy wewnątrznosowe, Interna Szczeklika, 2019
2. Otorynolaryngologia dla studentów medycyny i stomatologii, J.B.Latkowski, 2004
3. Zapalenie zatok przynosowych. D. Jurkiewicz, 2005
4. Choroby nosa i zatok przynosowych, A. Krzeski, G. Janczewski, 2003
5. Choroby zatok przynosowych, J. B Latkowski, P. Kurnatowski, Z. Kozłowski, 2018.