Zapalenie zatok - jak sobie z nim radzić? - Soledum
Okiem eksperta Sprawdzone porady Pomoc przy zapaleniu zatok Porady na mokry kaszel

Zapalenie zatok – jak sobie z nim radzić?

Nieleczone infekcje górnych dróg oddechowych w rezultacie prowadzić mogą do zapalenia zatok. Ciągły katar czy ból głowy odczuwalny zwłaszcza przy pochylaniu, to tylko niektóre z objawów, jakie dawać mogą zatoki. Choroba ta jest dość częstym zjawiskiem, ale nie można jej lekceważyć. Główną przyczyną problemów z zatokami są zazwyczaj wirusy, bakterie oraz grzyby. Istnieje jednak pewna zależność, według której na zapalenie zatok narażone są osoby ze stałymi problemami z niedrożnością nosa. Nieleczone zatoki mogą być przyczyną innych, poważniejszych schorzeń, w efekcie czego uszkodzeniu może ulec wzrok, a w skrajnych przypadkach również mózg.

Dlaczego warto dbać o zatoki?

Zadaniem zatok jest wytwarzanie niewielkiej ilości wydzieliny, która jest niezbędna do nawilżania i oczyszczania powietrza, jakie wdychamy nosem1. Niezależnie od temperatury na zewnątrz, powietrze, jakie wdychamy nosem jest nawilżane i ogrzewane do temperatury około 34 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć, że w ciągu doby zatoki oczyszczają ponad 10 tysięcy litrów powietrza. W wyniku osłabienia organizmu lub z powodu wysuszonego powietrza wydzielina, jaką produkują, zaczyna się wysuszać. W efekcie pojawia się nieżyt nosa objawiający się wyciekiem nadmiaru wydzieliny w celu pozbycia się patogenów. Dolegliwości te występują zazwyczaj sezonowo, w okresie jesienno – zimowym, kiedy to mroźne i suche powietrze negatywnie oddziałuje na błonę śluzową nosa. Troska o zatoki jest niezwykle ważna, gdyż pełnią one istotne funkcje w organizmie.
 

Jakie są objawy zapalenia zatok?

Ból głowy, drapanie w gardle czy podwyższona temperatura to symptomy często kojarzone z przeziębieniem. Jeśli zmagamy się właśnie z takimi objawami, warto zachować czujność, gdyż być może problemem są zatoki. Prawdopodobieństwo zwiększa się, kiedy owe sygnały występują sezonowo. W zależności od rodzaju zapalenia zatok objawy mogą się nieco różnić pomiędzy sobą. Umiejscawiając ból, możemy dość trafnie wytypować, które zatoki wymagają leczenia. Zatoki szczękowe charakteryzuje ból poniżej oczu oraz w okolicy kości policzkowych. Kiedy zmagamy się z bólem zlokalizowanym nad oczami, bólem okolicy czołowej i okolic twarzy, czy też bólem podczas pochylania się, najprawdopodobniej problemem są zatoki czołowe. Ból między oczami lub u nasady nosa związany jest z zatokami sitowymi, zaś ten zlokalizowany w oczodołach i w tylnej części głowy sygnalizuje zapalenie zatok klinowych. Prócz bólu, zapalenie zatok objawiać się może także spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, które powodować może łaskotanie, a w efekcie kasłanie. Podczas zapalenia zatok z nosa sączyć może się ropna wydzielina, a także często mamy do czynienia z zatkanym nosem i brakiem węchu. Nieleczone, a także niewłaściwie leczone zapalenie zatok skutkować może przejściem ze stanu ostrego w przewlekły.
 

Jak leczyć zapalenie zatok?

Leczenie zatok od lat budzi kontrowersje. Przez bardzo długi okres czasu praktykowano leczenie poprzez inhalacje, a także nagrzewanie specjalnymi lampami. Jeśli objawy, z jakimi się mierzymy, wskazywać mogą na zapalenie zatok, warto skonsultować to z lekarzem. Należy również w miarę możliwości szybko zareagować i zastosować odpowiednie leczenie. Na rynku dostępne są leki na zapalenie zatok. Jednym z nich jest Soledum® forte. Preparat działa kompleksowo: nie tylko hamuje nadprodukcję gęstej, lepkiej i trudnej do odkrztuszenia wydzieliny, wspiera mechanizm samooczyszczania dróg oddechowych (czyli stymuluje klirens śluzowo-rzęskowy) ale również działa przeciwzapalnie. Znacznie przyspiesza to proces leczenia. Badania kliniczne dowodzą, że widoczne efekty można odczuć już po 4 dniach kuracji. Soledum® forte składa się z czystego cyneolu, który jest składnikiem olejku eukaliptusowego, ma potwierdzone w licznych badaniach działanie. Soledum® forte ma korzystny profil bezpieczeństwa i w dawkach rekomendowanych przez producenta nie stwierdzono interakcji z innymi produktami leczniczymi. W Niemczech lek jest dostępny od ponad 20 lat, dzięki czemu posiada dobrze udokumentowane działanie. Soledum® forte ma formę wygodnej do połknięcia kapsułki, która odpowiada jednej dawce leku. Jak w przypadku każdego leczenia ważna jest regularność stosowania, a także popicie leku odpowiednią ilością chłodnej wody. Lek może być stosowany przez dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Zdarza się, że mimo troski o zatoki, dopada nas problem z ich zapaleniem. W takich sytuacjach najważniejsza jest szybka reakcja. Tylko zastosowanie leczenia w odpowiednim momencie, pozwala złagodzić przebieg choroby, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko groźnych powikłań. Jeśli Twoje samopoczucie wskazuje na problemy z zatokami, nie zwlekaj. Wybierz preparat, który pomoże Ci znów oddychać swobodnie.
 
 
 

1https://www.chorezatoki.pl/chore-zatoki/objawy-chorob-zatok/

 

Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy utrzymują się mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.


 

sol04.2021.02

Zapalenie zatok – jak sobie z nim radzić?

Zobacz również

Czy zapalenie zatok może nawracać?

Czy zapalenie zatok może nawracać?

Dowiedz się więcej
Leczenie zapalenia zatok

Leczenie zapalenia zatok

Dowiedz się więcej
Czym jest kaszel?

Czym jest kaszel?

Dowiedz się więcej
Lek na kaszel mokry

Lek na kaszel mokry

Dowiedz się więcej
Jak przebiega oddychanie?

Jak przebiega oddychanie?

Dowiedz się więcej
Kolor kataru – co tak naprawdę oznacza?

Kolor kataru – co tak naprawdę oznacza?

Dowiedz się więcej
Czego objawem może być kaszel mokry?

Czego objawem może być kaszel mokry?

Dowiedz się więcej
Mokry kaszel – przyczyny i metody leczenia

Mokry kaszel – przyczyny i metody leczenia

Dowiedz się więcej