Zapalenie zatok - przyczyny, objawy i leczenie - Soledum forte
Okiem eksperta Sprawdzone porady Pomoc przy zapaleniu zatok Porady na mokry kaszel

Zapalenie zatok – jak pokonać chorobę?

Zapalenie zatok bywa bardzo bolesne, dokuczliwe i utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Choroba ta może wystąpić u osób w każdym wieku i wymaga leczenia, ponieważ zaniedbana może prowadzić do groźnych powikłań. Czym jest spowodowane zapalenie zatok przynosowych i jak je leczyć?

Co to są zatoki?

Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem jamy, znajdujące się w kościach twarzoczaszki, połączone z jamą nosową. Wyróżnia się cztery rodzaje zatok: czołowe, szczękowe, sitowe oraz klinowe. Są wyścielone błoną śluzową, która wytwarza wydzielinę śluzową. Zatoki przynosowe pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie. Ogrzewają i nawilżają wdychane powietrze, chronią mózgoczaszkę przed urazami, wyrównują różnicę ciśnień podczas jego gwałtownych zmian oraz pełnią funkcję fonetyczną. Zatoki i nos stanowią barierę immunologiczną, chroniącą organizm przed wirusami, bakteriami i alergenami. Aby mogły prawidłowo funkcjonować, muszą być drożne.

 

Przyczyny zapalenia zatok

Zapalnie zatok może wystąpić o każdej porze roku. Zatoki nie lubią zmiennych warunków klimatycznych, dużej różnicy temperatur i małej wilgotności powietrza. Do zapalenia zatok dochodzi często jesienią i zimą, w wyniku długiego przebywania na mrozie lub przy silnym wietrze. Latem chorobę zatok mogą powodować klimatyzatory. Przyczyną zapalenia zatok są najczęściej wirusy, rzadko bakterie i grzyby. Choroba może być również konsekwencją niedoleczonych infekcji nosa lub gardła. Inne czynniki, które mogą powodować zapalenie zatok to:

 
● wady anatomiczne w budowie nosa, np. skrzywiona przegroda nosowa,
● stany zapalne zębów,
● występujące polipy lub guzy nowotworowe,
● choroby, np. mukowiscydoza, powodująca zaburzenia transportu śluzowo-rzęskowego,
● refluks przełyku i refluks krtaniowo-gardłowy,
● zaburzenia odporności,
● przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, np. pyle lub dymie tytoniowym,
● mała wilgotność powietrza w pomieszczeniach.

Do infekcji zatok mogą również przyczynić się urazy mechaniczne, np. uderzenie w głowę lub uszkodzenie zatoki podczas zabiegów stomatologicznych.

 

Objawy zapalenia zatok

Objawy zapalenia zatok są dość charakterystyczne, to przede wszystkim jednostajny, niepulsujący ból głowy, który nasila się rano oraz w czasie zmiany pozycji, np. schylania się. Dodatkowo pojawia się nadmiar wydzieliny, uczucie zatkanego nosa, nieprzyjemny zapach z ust. Chorzy skarżą się również na ból, tkliwość, obrzęk i ucisk w okolicy oczu, policzków, zębów lub czoła oraz zaburzenia węchu. Może wystąpić podwyższona temperatura oraz kaszel, początkowo suchy, potem przechodzący w mokry. Oprócz wymienionych objawów chorzy zgłaszają również złe samopoczucie, uczucie rozbicia, problemy z koncentracją, zwiększoną senność. Ostre zapalenie zatok trwa średnio 14 dni, ale objawy mogą utrzymywać się nawet 12 tygodni. Jeżeli po tym okresie nie ustąpią, choroba przechodzi w stan przewlekły.

 

Jak leczyć zapalenie zatok?

W przypadku podejrzenia zapalenia zatok można zastosować domowe metody i leki dostępne bez recepty. Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią w ciągu kilku dni, należy skonsultować się z lekarzem. Objawy choroby są dokuczliwe, dlatego w tym okresie zaleca się odpoczynek, rezygnację z obowiązków zawodowych i pozostanie kilka dni w domu. Aby złagodzić przebieg choroby, należy odpowiednio nawadniać organizm. Można stosować popularne metody domowe, tj.:

● nebulizacje z soli fizjologicznej,
● masowanie zatok, które pomoże rozrzedzić zalegającą wydzielinę,
● inhalacje z olejku eukaliptusowego, szałwiowego lub majeranku,
● nawilżanie błony śluzowej nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej,
● domowe płukanie zatok,
● ciepłe okłady na głowę.

Leczenie zapalenia zatok opiera się na wykorzystywaniu leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz wspomagających udrożnianie nosa. Terapię najlepiej prowadzić dwutorowo. Na początek można stosować szybkodziałające leki obkurczające błonę śluzową nosa i zatok – np. sympatykomimetyki (Nasic), albo niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Wraz z lekami szybkodziałającymi warto stosować leki roślinne, takie jak np. Soledum® forte, który działa przeciwzapalnie w drogach oddechowych, ogranicza nadprodukcję wydzieliny, ułatwia transport zalegającego śluzu oraz udrażnia nos i zatoki łagodząc ból głowy i ułatwiając oddychanie. Zawiera substancję o bezpiecznym profilu działania, i co ważne: nie wchodzi w interakcje z innymi lekami.
Jeżeli stosowane metody nie przynoszą efektów, lekarz może zapisać donosowe preparaty sterydowe, o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym lub wdrożyć kurację antybiotykową. W przypadku, gdy antybiotykoterapia nie przynosi efektów, chory może zostać skierowany na badanie mikrobiologiczne, które pomaga dobrać odpowiednie leki. W ciężkich wypadkach wykonuje się endoskopię nosa i zatok lub tomografię komputerową.

 

Ostre zapalenie zatok – powikłania

Zapalenia zatok nie można lekceważyć. Mimo że choroba najczęściej ustępuje samoistnie, to częste nawroty mogą spowodować patologiczne zmiany w błonie śluzowej zatok. Może dojść do jej rozrostu i upośledzenia drożności.
Zapalenie zatok najczęściej jednak szybko mija i nie zostawia trwałych śladów, ale nie należy zaniedbywać choroby i należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków. Dzięki temu objawy będą mniej dokuczliwe i jest duża szansa, że choroba nie będzie miała postaci przewlekłej.

 

nasic®, (0,1 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum).Wskazania: Produkt leczniczy nasic® jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 6 lat. Produkt leczniczy nasic® zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

 

Bibliografia:

1Choroby zatok przynosowych, J. B Latkowski, P. Kurnatowski, Z. Kozłowski, 2018,

2Otorynolaryngologia dla studentów medycyny i stomatologii, J.B. Latkowski, 2004,

3Chirurgia zatok przynosowych dostępy wewnątrznosowe, Interna Szczeklika, 2019

4Zapalenie zatok przynosowych. D. Jurkiewicz, 2005,

5Choroby nosa i zatok przynosowych, A. Krzeski, G. Janczewski, 2003.

Zapalenie zatok – jak pokonać chorobę?

Zobacz również

Zapalenie zatok – jak sobie pomóc?

Zapalenie zatok – jak sobie pomóc?

Dowiedz się więcej
Leczenie zapalenia zatok

Leczenie zapalenia zatok

Dowiedz się więcej
Mokry kaszel – przyczyny i metody leczenia

Mokry kaszel – przyczyny i metody leczenia

Dowiedz się więcej
Jak powinien działać lek na kaszel mokry?

Jak powinien działać lek na kaszel mokry?

Dowiedz się więcej
Zapalenie zatok – jak leczyć i łagodzić dolegliwości?

Zapalenie zatok – jak leczyć i łagodzić dolegliwości?

Dowiedz się więcej
Lek na kaszel mokry

Lek na kaszel mokry

Dowiedz się więcej
Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy i leczenie

Dowiedz się więcej
Czym jest stan zapalny?

Czym jest stan zapalny?

Dowiedz się więcej